Naše pralesničky

Pralesnička batiková (Dendrobates auratus)

Již delší dobu se naši zaměstnanci zabývají chovem těchto nádherných pralesniček. Pokud vás tito nádherní živočichové nadchli stejně, jako nadchli nás a rozhodnete se pro jejich chov, rádi vám poradíme a dodáme vše potřebné od vhodného terária s vybavením až po mladé žabky z našeho odchovu. K objednání zde...

Pralesničky obecně jsou stále více a více oblíbenými druhy chovanými v zajetí. Jsou to neuvěřitelně krásné a svou barevností a chováním fascinující zvířata.

Žijí v tropických deštných lesích a na kakaových plantážích ve Střední Americe a na severozápadě Jižní Ameriky. Nejčastěji se zdržují v těsné blízkosti vodních toků. Pralesnička batiková je aktivní ve dne. Živí se malými bezobratlými živočichy. Není teritoriální, ale samci mezi sebou občas i mimo rozmnožovací období soupeří.

Základní podmínky k chovu

Chov pralesniček se nepokládá za snadný, při dodržení několika pravidel je však dobře zvládnutelný. Vyžaduje především každodenní péči a poctivý přístup chovatele a to nejen o samotné žabky, ale i o potravu, která se dá chovat doma nebo kupovat. 

Terárium / Paludárium

K chovu pralesniček je potřeba dobře vybavené paludárium o minimálních rozměrech 50x50x50cm (dšv) a to často jen pro párek žabek. Z důvodu teritoriálních nároků je ideální mít paludárium větší. V paludáriu s pralesničkami je dobré zajistit dostatek úkrytů. Ve volné přírodě žijí žabky v podrostu stromů, měly by mít i v teráriu hojnost rostlin jako Ficus pumilio, Scindapsus, Phylodendron scandens, kapradiny, mechy - jávský mech, tilandsie a broemélie - ty jsou důležité k rozmnožování pralesniček. Většina druhů pralesniček klade svá vajíčka do kalíšků s vodou v listech bromélií, některé druhy v nich přímo žijí a mají je za své teritorium  Dobrou dekorací je korková kůra, liány, dřevo vinné révy nebo kořeny tropických rostlin.

Vlhkost

V paludáriu je nutná vysoká vlhkost 70-80% přes den a v noci až 100%. Toho docílíme rosením ráno a večer. Dobré je mít v paludáriu i nádobku s vodou nebo jezírko, aby se žabky při nedostatečné vlhkosti mohli navlhčit. Rosit musíme měkkou vodou. Důležité je také odvětrání paludária, aby vlivem vlhkého prostředí nevznikaly plísně a nezatuchl vzduch. K tomu nám poslouží větrací mřížky nebo ventilátor.

Teplota

Většina pralesniček vyžaduje denní teplotu 22-26°C, v noci s poklesem o 3-5°C. Teplotu v paludáriu lze zajistit například uložením topného kabelu na dno pod substrát, nebo infračervenou žárovkou nainstalovanou u vrchu paludária. 

Osvětlení

Osvětlení v paludáriu nemusí být nijak výrazné, jelikož žabky žijí v podrostu stromů deštných pralesů, nevyžadují výrazné světlo. Musí být ale uzpůsobeno tak, aby nestrádaly rostliny uvnitř paludária.

Potrava

Potravu pralesniček ve volné přírodě zahrnují převážně mravenci. Avšak naši mravenci ke krmení pralesniček nejsou vůbec vhodní. V zajetí jsou dobrou potravou octomilky, chvostoskoci a nebo malí cvrčci. Čím menší potrava tím lépe. V zajetí se musí obalovat potrava ve vitamínech určených přímo žabkám a to při každém krmení nebo obden například Dendrocare.

Dospělé žabky lze krmit obden, mladé žabky by měly mít potravu každý den. Larvy (pulci) pralesniček mohou dostávat krmení pro malé akvarijní rybičky (Tetrarubin), nebo speciální krmení (Dendrovit), krmit je musíme jednou denně.

Jak je to s jedem u pralesniček

Nápadné zbarvení má varovnou funkci, toxiny pralesničky batikové jsou totiž prudce jedovaté. Při chovu v zajetí pralesničky svou jedovatost ztrácejí, protože svůj jed získávají z potravy především z mravenců a termitů. V zajetí narozené žabky žádný jed nemají :-)